וילונות לחדרים שונים – לכל אחד יש את הוילון שלו

וילונות לחדרים שונים – לכל אחד יש את הוילון שלו

מה השימוש של אותו חדר? האם זה חדר שינה, סלון? מהו גודל החלון? למה ישמש הוילון – הצללה, ויסות חום, דקורציה? מהו העיצוב הכללי של אותו חדר ומהם הצבעים, המרקמים והאורכים שיכולים להשתלב בתוכו? הרבה שאלות? יש גם תשובות…

בארצנו שטופת השמש ובעלת האור הבוהק והמסנוור הגורם לדהיית צבע הרהיטים ומחמם, יש חשיבות של ממש לנושא ההצללה. הדגש הניתן היום לעיצוב בכל תחומי חיינו (ואשר גרם לכם מן הסתם להגיע לאתר אינטרנט זה…), לא פסח גם על עולם הטקסטיל והוילונות וכל האביזרים הנלווים להם (מסילות, מוטות, חבקים..).. בנוסף מתפתחת מגמה כיום לוותר לגמרי על התריסים החשמליים ולהחליפם בוילונות, דבר המביא לחסכון כספי ניכר בשעת השיפוץ או הבנייה, ולתוצאה מעוצבת ואסתטית ברמה הגבוהה ביותר שכן אין צורך בארגז תריס.ריבוי האפשרויות העיצוביות, הפונקציונליות והשונות אחת מהשניה בעלותן, עשוי להיות מבלבל ולכן החלטנו להגיש לכם מדריך מקוצר ותמציתי לסוגי הוילונות השונים.

וילונות נשפכים

שם כולל לוילונות התפורים מבדים רכים, אשר ניתנים לתפירה בצורות שונות: כיווצים, תפר הפוך, פאלדים.., ולתליה בצורות שונות: מסילה או על מוט, המשמש כאביזר עיצובי בפני עצמו, על פי טעמכם האישי. בתכנון מראש עם מעצב הפנים או האדריכל ניתן ליצור קרניז גבס אשר יסתיר את החיבור לתקרה. ניתן גם לשלב עם קרניז תואם מעץ. מבחינה פונקציונאלית ניתן להגיע לרמות החשכה שונות על ידי שימוש בבד האפלה החוסם את קרני השמש או בשילוב של שני בדים אחד להצללה ואחד להחשכה. אפשרויות העיצוב בבדים רכים הן אינסופיות הן מבחינת צבעוניות, מרקמים וטקסטורות. בדים נשפכים מתאימים לכל איזורי הבית והמשרד מלבד האמבטיה והמטבח. תפירת קפל הפוך בשילוב קרניז גבס תפירת כיווצים בשילוב מוט.

וילון רומאי

וילון רומאי רגיל

וילון רומאי הינו מבד רך הנתפר בצורה כזו שיש חלוקה למלבנים בעזרת מוטות המשולבים בתפירה. על ידי משיכה בחוט/שרשרת הוילון נאסף למעלה. הקוים הישרים משתלבים נפלא בעיצוב הנושא אופי מודרני.

וילון רומאי פנלים

רומאי הנאסף למעלה אך ניתן להסטה גם הצידה. מתאים מאד למפתחים המשמשים גם ליציאה החוצה.

וילון סאן סטריפ

וילון סאן סטריפ עשוי משתי שכבות בד, כל שכבה מכילה פסי רשת שקופים ופסי בד אטומים. על ידי קביעת מידת החפיפה בין הפסים השקופים לאטומים ניתן לקבוע את רמת האור הרצויה. וילונות הסאן סטריפ מאפשרים קביעת מידת ההצללה ומידת ההסתרה הרצויה בכל נקודה ממצב פתוח לחלוטין שבו הוילון נאסף בשלמות לתוך מסילה מעוצבת לבין מצב סגור המסנן את האור ומציע פרטיות מלאה. קיים במגוון צבעים, טקסטורות ובשלושה רוחבי פס. עשוי מחומר סינטטי, שניתן לעבור עליו עם סמרטוט רטוב ולנקותו. ניתן להתקנה גם בתוך נישת החלון.

וילון מיקדו

למי שהסביבה חשובה לו: מדובר במוצר ירוק שכן הוא עשוי מבמבוק, צמח הגדל במהירות לאחר שכורתים, דורש מעט מאד מים לצמיחתו המחודשת וכמובן מתכלה. ניתן להורידו ולשטוף אותו במים, המיקדו צבוע בצבעי מים שאינם יורדים בשטיפה

וילון חוטים

וילון העשוי מחוטים התפורים אחד בסמיכות לשני, מגיע בעשרות גוונים שונים, אורך הוילון ניתן לגזירה על פי מידת הגובה המדויקת, אינו מסתיר את הנוף אך מצל, משמש כאמצעי נפלא לחציצה בין חללים, כאשר אין צורך או רצון בדלת ממשית, קל מאד לתחזוק, מוסט הצידה.

וילון וניציאני עץ

וילון ונציאני, שנקרא גם תריס ונציאני, מעניק שליטה מלאה בחדירת אור השמש שכן ניתן לצודד את השלבים עד לזוית 180 מעלות. מעניק פרטיות מושלמת שכן בצידוד השלבים אפשר להגיע למצב שמי שעומד בתוך הבית יכול לראות החוצה אך מי שעומד מחוץ לבית לא יכול לראות פנימה. בעל מראה מאוד נקי. יחסית כבד ולכן לא ניתן לשימוש במפתחים גדולים. וניציאני מוקצף – עשוי מפולימר מוקצף, מדובר בחומר סינטטי המתנקה בקלות, בעל מראה מושלם של עץ ומגיע בגוונים מעץ בהיר ועד כהה.

וילון וניציאני אלומיניום

מגיע בלמעלה ממאה גוונים וברוחבי שלב שונים מ-16 מ"מ ועד ל-50 מ"מ. קיים כיום מנגנון הפעלה ללא חוטים הנקרא "סליידר". עלותו נמוכה יחסית. הגוון הכסוף משתלב נפלא במטבחים ליצירת מראה המשתלב עם מכשירי החשמל

וילון דואט

וילון דואט הוא וילון הנאסף מעלה ובעל מראה נקי ומעוצב. הוילון הוא דמוי אקורדיון העשוי משתי שכבות בד אשר ביניהן אוויר כלוא שיוצר בידוד אקוסטי ותרמי. הוילון מגיע בקשת רחבה של צבעים וברמות אטימות שונות עד החשכה מוחלטת ולכן הוילון מהווה תחליף אופטימאלי לתריס. הוילון יכול להגיע בהפעלה חשמלית או ידנית לפי דרישת הלקוח

וילון גלילה

וילון גלילה עשוי מיריעת בד שעברה תהליך הקשחה ואשר נגללת מעלה על גבי צינור אלומיניום., הוילון קיים במגוון צבעים, רמות החשכה וטקסטורות שונות. האיסוף יכול להעשות בצורה ידנית או חשמלית. ניתן להתקנה בתוך נישת החלון. וילון בעלות נמוכה יחסית.

שילוב מנוע חשמלי בוילונות

כיום, עקב ירידה משמעותית במחירים של מנועים חשמליים לוילונות ועקב פיתוחים טכנולוגיים ועיצוביים, ניתן לשלב מנוע חשמלי בכל סוג וילון (הסטה הצידה ואיסוף למעלה) וגם בוילונות המותקנים על מסילות קשתיות. ניתן להתקין מנועים חשמליים גם ללא הכנה חשמלית מראש שכן קיימים מנועים המופעלים על ידי גלי רדיו וכאלו הפועלים גם על אנרגיה סולארית, כמו בכל דבר בחיים: "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים"..תמיד יש להקפיד על בחירת בעל מקצוע שיתפור את הוילון כפי שצריך, ברמת גימור גבוהה ומקצועית, על פי מידות החלון הספציפי שלכם ושידע לתת את הייעוץ המתאים לגבי איזו אפשרות היא הנכונה ביותר עבורכם.

המאמר נכתב על ידי עמית ליבק מ"וילונות אורגד".